Onnellisin on kansa, joka lukee

Onnellinen on kansa, joka lukee – viestintämateriaalipaketti
Turun, Oulun ja Joensuun AKEt ovat tuottaneet kirjastojen käyttöön viestintämateriaalipaketin, johon on koottu tärkeitä asioita lukutaidosta ja kirjastojen merkityksestä lukemisen edistäjänä.
Paketin materiaalit on suunniteltu ensisijaisesti päättäjäkohderyhmälle ja niitä voi käyttää esimerkiksi kuntapäättäjävierailujen tukena. Materiaalit sopivat kuitenkin erinomaisesti myös muuhun viestintään somessa ja kirjastotilassa. Pakettiin kuuluvaa esitettä voi jakaa myös muille sidosryhmille kuten esimerkiksi opettajille.
Kaikki paketin materiaalit on tehty sekä suomeksi että ruotsiksi. Materiaalit ovat kaikkien kirjastojen vapaassa käytössä. Jos tarvitset muokattavan version jostain materiaalipakettiin kuuluvasta tiedostosta, voit pyytää sitä meiltä sähköpostitse (akeoulu@ouka.fi).
Oulun Ake on tilannut Pohjois-Pohjanmaan ja Kainuun kirjastoille valmiiksi painettuna kuntapäättäjille suunnattuja esitteitä, A3-kokoisia julisteita sekä tarroja. Painotuotteet toimitetaan kirjastoille syys-lokakuun 2025 aikana.
Viestintämateriaalipaketti löytyy Teamsista Ake Oulu -tiimin tiedostoista. Voit pyytää käyttöoikeuden Ake Oulu -tiimiin osoitteesta akeoulu@ouka.fi.
Kaikki paketin materiaalit ovat olemassa sekä suomeksi että ruotsiksi.
Pakettiin kuuluu:
- Kampanjan tunnus ”Onnellisin on kansa, joka lukee”
- Kuvat ja tekstit kuuteen somejulkaisuun
- Tarrat, joiden kuvituksena kampanjan tunnus
- Julisteita
- Infonäyttökuvia
- Bannereita
- Erityisesti kuntapäättäjille suunnattu esite lukutaidon ja kirjastojen merkityksestä sekä digitaalisena että painettavana versiona
- Diasetti päättäjävierailulle
- Kutsukirjepohja päättäjille
- Tiedotepohja päättäjävierailuihin liittyvää mediatiedotusta varten
- Muistilista päättäjävierailujen suunnitteluun
