LaNu-verkosto ja LaNu-treffit

LaNu-verkosto

Kaipon LaNu-verkosto on Kainuun ja Pohjois-Pohjanmaan alueen kirjastoissa lasten ja nuorten kirjastotyötä tekevien kirjastoammattilaisten oma verkosto. Mikäli vinkkaat, opastat tiedonhakua, viestit kouluille, touhuat kirjallisuusdiplomin, lukuhaasteiden parissa, teet kirjastotyötä lasten ja nuorten parissa tai olet muuten vain aihepiiristä kiinnostunut, niin tämä on sinun verkostosi. Siis jos LaNu on työtäsi, muttet ole vielä verkoston sähköpostilistalla, laita viestiä Kasperille. Tervetuloa mukaan!

LaNu-verkoston toiminnasta ja LaNu-treffien järjestämisestä vastaa Oulun Akessa Kasperi Elkki (kasperi.elkki@ouka.fi). Kasperi toimittaa myös LaNu-uutiskirjettä, joka lähetetään verkostolaisille.

Oulun Aken järjestämät koulutukset löydät Koulutuskalenterista. Kirjasaari on vuosittain toistuva koulutus, jossa pääset tutustumaan uusimpiin aineistoihin. Kursseja voit käydä omaan tahtiin myös Libopissa.

LaNu-treffit etänä verkossa

Tervetuloa treffeille! LaNu-verkoston jäsenet kohtaavat virtuaalisesti, voivat verkostoitua ja saada vertaistukea omaan työhönsä Oulun Aken järjestämillä LaNu-treffeillä. Ake LaNu-treffit järjestetään etänä Teamsissä. Linkit treffeille löydät Ake Oulu Teamsin LaNu-verkosto ja Kouluyhteistyön kanavalta. Lähetämme kutsut kanavakutsuina, joten saat linkin myös sähköpostiisi. Teamsistä löydät myös aiempien LaNu-treffien tallenteita.

Etäosallistumislinkit on lähetetty kalenterikutsuna kaikille Kirjasto Ake Oulu Teamsin jäsenille. Jos sinulle ei silloin tule linkkiä, ota yhteyttä: kasperi.elkki@ouka.fi

LaNu-treffit syksyllä 2025:

Päivittyy!

Ke 15.10. klo 13-14, Digitukikonttori meets LaNu-treffit: Kirjasampo ja Sivupiiri, kouluttajina Jukka Uotila ja Henriika Tulivirta

To 4.12. klo 13-14, LaNu-treffit: Tutustutaan Lastenkirjainstituuttiin! Esittelijänä kirjastonhoitaja Anna Tiitinen

 

Tarkemmat treffien kuvaukset löydät koulutuskalenterista.

  • To 18.1.2024 klo 13–14, Erte vierailee LaNu-treffeillä.

    Ke 14.2.2024 klo 13–14, Pörriäiset kirjastossa: Bee-bot tuntisuunnitelmat.

    Ke 13.3.2024 klo 13–14, Lukujonossa vierailee LaNu-treffeillä.

    Ke 17.4.2024 klo 13–14, LaNu -kokoelmat kirjastoissa.

    To 19.9.2024 klo 13-14, LaNu-kokoelmat Oodin ja Kalasataman kirjastoissa

    Ti 5.11.2024 klo 13.30-15, Asiakkaan mahdolliset nepsypiirteet ja niiden huomioiminen kirjastotyössä ja kokoelmissa

    Pe 14.2. klo 13-14, Kirjasto on kaverisi – Ystävänpäivän kouluyhteistyökahvit

    To 13.3. klo 13-14, Kadonnutta lukuintoa etsimässä

    To 10.4. klo 13-14, LaNu-treffit meets Digitukikonttori: Lapset ja digiturvallisuus

LaNu-uutiskirje

LaNu-verkoston jäsenille lähetetään tammikuusta 2024 alkaen Ake LaNu-uutiskirjettä. LaNu-uutiskirjeessä kerrotaan ajankohtaisista LaNu-asioista ja saadaan myös eri kirjastoista alueeltamme terveisiä. Ake LaNu-uutiskirje ilmestyy neljä kertaa vuodessa.

LaNu-uutiskirjeestä huolehtii kirjastonhoitaja Kasperi Elkki. Jos sinulla on juttuidea kirjastojen LaNu-työstä, haluat kirjoittaa lyhyitä kirjavinkkejä, tai sinulla on muu idea uutiskirjeeseen, vinkkaa Kasperille!

Voit tilata uutiskirjeen suoraan alla olevalla lomakkeella. Voit poistua postituslistalta milloin vain, uutiskirjeen voi perua uutiskirjeviestin lopun linkistä.

Ohita upote: Tilaa LaNu-uutiskirje sähköpostiisi!

Keskustelua ja tiedostoja Teamsissä

Verkoston oma Teams-kanava löytyy Ake Oulun Teamsistä. Tule mukaan keskustelemaan virtuaalisesti ja jakamaan ideoita ja osaamista muiden kanssa.