Seinäjoen kaupunginkirjastolla on opetus- ja kulttuuriministeriön myöntämä valtakunnallinen erityistehtävä (eli ErTe) lasten ja nuorten lukemisen ja lukutaidon edistämisen tukemiseksi kirjastoissa. Tässä tiivistetysti viime aikojen kuulumiset.
Erityistehtävän verkkosivut ovat uudistuneet. Siellä on nyt koottu kaikki tarpeelliset asiat kätevästi. Muistakaa kuunnella Lukupuhetta-podcast! ErTen kuulumisia voi myös seurata heidän Facebook-ryhmästään.
Keväällä perustettiin Lanu-neuvosto, joka on Suomen yleisten kirjastojen valtakunnallinen asiantuntijaverkosto. Se keskittyy lasten ja nuorten lukemisen ja lukutaidon edistämiseen liittyviin kysymyksiin. Neuvoston pöytäkirjat ovat täällä.
Lanu-neuvostossa on yksi jäsen jokaisesta alueellista kehitystehtävää hoitavasta kirjastosta. Lisäksi on yksi jäsen kultakin AKE-alueelta. Alueiden jäsenten edustustehtävä on kolmen vuoden mittainen. Neuvostoon kuuluvat myös Helsingin kaupunginkirjaston edustaja, sekä Seinäjoen kaupunginkirjaston erityistehtävää hoitavat henkilöt. Kainuun ja Pohjois-Pohjanmaan Ake-aluetta edustavat Laura Similä Oulun kaupunginkirjastosta ja Sari Seitajärvi Haapaveden kaupunginkirjastosta.
Lanu-neuvosto on aloittanut toimintansa etänä Korona-tilanteesta johtuen. Olemme pitäneet aloituskokouksen, jossa katsoimme kuinka lanu-neuvosto toimii. Neuvoston ensimmäisenä tehtävänä on ollut kirjaston ja koulun yhteistyösopimuksen luominen. Seinäjoen ErTen tekemää pohjatyötä on työstetty eteenpäin etäkokouksissa kesäkuussa ja elokuussa, ja niiden välillä jokaisella neuvoston jäsenellä on ollut mahdollista käsitellä ja kommentoida tekstiä. Luonnokseen voit tutustua täältä.
Äidinkielenopettajainliitto ja Suomen luokanopettajat ry. ovat myös antanut kommenttinsa yhteistyösopimuksesta. Nyt kirjaston ja koulun yhteistyösopimus on kommenttikierroksella Kuntaliitossa, Kirjastoseurassa ja Lukuliikkeessä.
Sopimuksen on tavoite valmistua marraskuussa, jonka jälkeen aloitetaan tiedottaminen kaikille Suomen kirjastoille ja kouluille. Toivottavasti työstämme on hyötyä ja kirjastot ja koulut ottavat sopimuksen omakseen. Tämä tukisi kirjastojen kouluyhteistyön suunnitelmallisuutta ja tavoitteellisuutta.
Huolimatta siitä, että on työskennelty etänä, työ on ollut mukavaa ja antoisaa. Verkostoituminen muiden kirjastojen LaNu-työntekijöiden kanssa on ollut parasta ja odotamme innolla ensimmäisiä livetapaamisia.
Seinäjoki järjestää myös koulutuksia. Marraskuussa on tulossa kaksipäiväinen Lukuintoa -webinaari, jonka ohjelmaan voi tutustua täällä. Seinäjoella pidettäviksi tarkoitettu Lukulystit siirtyvät vuoden 2021 syksyyn.
Terkuin
Sari ja Laura