Oulun kaupunginkirjaston Game of Thrones -henkinen tapahtuma Paluu Westerosiin etälähetetään kirjaston YouTube-kanavalla 17.10. klo 17-21.
Tapahtuma on osa #kirjastoklubia ja sitä on mukana järjestämässä Kummacon. Tällä kertaa matkaamme Game of Thrones -kirja- ja tv-sarjan tunnelmiin. Illan ohjelmassa on tietoa, tarinoita ja tekemistä teemaan liittyen.
Tätä voi vinkata asiakkaille (mainos-pdf, jossa on tarkempi aikataulu) tai katsoa itse inspiraationa omien tapahtumien järjestämiseen. Eri kirjastojen järjestämät Harry Potter -tapahtumat ovat olleen hirvittävän suosittuja. Esimerkiksi Oulussa tapahtumassa kävi päivän aikana 3000 asiakasta. Game of Thronesissa on samaa potentiaalia – se on myös suosittu sarja, mutta varttuneenpaan makuun. Näiden tapahtumien järjestämisohjeita tullaan jakamaan myöhemmin.
Tapahtuma on seurattavissa Oulun kaupunginkirjaston YouTube-kanavalla.